Blog

16 Şubat 2019

Windows 10/8 / 7’de Yazma Korumalı Disk Hatası

Çıkarılabilir diski (USB flash sürücü, SD kart, CD veya kalem sürücü gibi) biçimlendirmeye çalışırken “disk yazmaya karşı korumalı” hatası alıyor musunuz? Disk, Windows 10/8 / 7’de biçimlendirme, veri yazma, yani dosyaları genel USB çubuğuna kopyalayıp yapıştırma işlemini durduran yazma korumalı hatadır. Sürücüdeki yazma korumasını kaldırmak zorunludur. Şimdi “disk yazmaya karşı korumalı, yazma korumasını kaldırın veya başka bir disk kullanın, çıkarılabilir disk kullanın” düzeltmek için nasıl yapılır kılavuzu nasıl adım adım öğrenin.

Yazma korumalı hatayı nasıl düzeltiriz

Çıkarılabilir depolama aygıtlarını bir Windows bilgisayarda çok kullanıyoruz ve bazılarınız çoğunlukla “disk yazmaya karşı korumalı” olan disk arızası sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Windows yazmaya başladığında diskinizi, örneğin bir SanDisk 4GB USB flash sürücüsünü korumaya başladığınızda, yazma korumasını kaldırana kadar artık kullanamazsınız. Düzeltmeler aşağıdaki gibidir.

Yöntem 1: Diskpart komutu

Adım 1: Yönetimsel Komut İstemi’ni açın.

Adım 2:  Bu komutları birer birer yazınız ve herinden sonra Enter tuşuna basınız:

  • diskpart
  • disk listesi
  • disk numarası seçin (#, yazmaya karşı korumalı hatayı aldığınız ve takılı olan USB sürücü sayısıdır , aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın)
  • öznitelikleri temizle salt okunur

Adım 3:  Artık Komut İstemi’ni kapatıp USB sürücüsünü yeniden takıp, bir dosyayı sürücüye sürükleyerek veya Windows Disk Yönetimi veya EaseUS Partition Master’da biçimlendirmeyi deneyerek sonraki bölümlerde biçimlendirmeye çalışarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yöntem 2: Regedit.exe

Adım 1: Windows Key + R tuşlarına aynı anda  basın , Çalıştır iletişim kutusuna ” regedit ” yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın.

Adım 2:  Sol bölmede, buraya gidin: HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control

Adım 3:  Bu konumun sol bölmesinde, Kontrol tuşuna sağ tıklayın ve Yeni -> Anahtar’ı seçin. StorageDevicePolicies olarak oluşturulan yeni alt anahtara ad verin. Şimdi bu alt anahtarın sağ bölmesine gelin, yani StorageDevicePolicies, sağ tıklayın ve Yeni -> DWORD Değeri’ni seçin. Yeni oluşturulan DWORD’ü WriteProtect olarak adlandırın. Bazı durumlarda, alt anahtarın altındaki bu DWORD öğesinin zaten mevcut olduğunu ve DWORD değerinin 1 olarak ayarlanmış bir Değere sahip olduğunu görebilirsiniz. DWORD değerini, Değer verilerini değiştirmek için çift tıklatın.

Adım 4 above Yukarıda gösterilen kutuda, Değer verisini 1’den 0’a değiştirin. Tamam’ı tıklayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve sorunun bir dosyayı sürücüye sürükleyerek mi yoksa Windows Disk Yönetimi’nde veya EaseUS Partition Master’da biçimlendirmeye çalışıp sonraki bölümde gelip gelmediğini kontrol edin.

Yukarıda belirtilen yöntemleri deneyebilir ve Korumalı Yazma hatasını kaldırmanıza yardımcı olabilirler. Ayrıca, bir sabit sürücüyü, bellek kartını, sd kartı veya harici sürücüyü biçimlendirme gereksiniminiz varsa, size güvenilir bir bölümleme yazılımı öneriyoruz – Windows 10/8/7 için güçlü ama kullanıcı dostu bir alternatif olan EaseUS Partition Master disk yönetimi programı.

EaseUS Partition Master ile Bir Sabit Sürücüyü Formatlamak İçin “Format” Fonksiyonunun Kullanımı


Adım 1:  EaseUS Partition Master’ı çalıştırın, formatlamak istediğiniz sabit disk bölümünü sağ tıklayın ve “Format” ı seçin.


Adım 2: Yeni pencerede, biçimlendirilecek bölümün Bölüm etiketini, Dosya sistemini (NTFS / FAT32 / EXT2 / EXT3) ve Küme boyutunu ayarlayın ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Adım 3: Sonra bir uyarı penceresi göreceksiniz, devam etmek için “Tamam” düğmesini tıklayın.

Adım 4:  Değişiklikleri incelemek için sol üst köşedeki “İşlemi Yürüt” düğmesini tıklayın, ardından bölümü sabit sürücünüzde biçimlendirmeye başlamak için “Uygula” yı tıklayın.

Daha küçük küme boyutu, daha az disk alanı israfı yapar. Daha küçük küme boyutu, daha büyük dosya ayırma tablosu (FAT) olacaktır. FAT ne kadar büyükse, işletim sistemi diskle o kadar yavaş çalışır.


Genel
About Cem Erkan